Sklandus renovacijos procesas – ir gyventojų, ir administratoriaus tikslas

Sklandus renovacijos procesas – ir gyventojų, ir administratoriaus tikslas

Daugiabučių renovacijos vajus šalyje tęsis ir šiais metais. Palangoje valstybės parama bus skirta bent 3 daugiabučiams renovuoti. Kaip pastebi namus administruojanti bendrovė „Palangos butų ūkis“, galutinį renovacijos rezultatą ir gyventojų pasitenkinimą juo lemia sklandus šiame procese dalyvaujančių šalių bendradarbiavimas.

Įmonių grupė „Civinity“, kuriai priklauso „Palangos butų ūkis“ ir kitos namus administruojančios bendrovės įvairiuose šalies miestuose, turi sukaupusi didelę patirtį administruojant ir prižiūrint renovacijos projektus.

„Civinity“ grupės įmonės pernai sėkmingai įgyvendino per 20 renovacijos projektų Klaipėdos mieste. Šalies sostinėje Vilniuje per 2016 metus renovuota daugiau kaip 50 Senamiesčio gyvenamųjų namų balkonų, o Kaune užbaigtas vienintelis Lietuvoje kvartalinės renovacijos projektas, kurio metu atnaujinta 11 daugiabučių.

„Palangos butų ūkio“ vadovas Vaidas Barakauskas teigia aiškiai matantis pagrindines Palangos daugiabučių problemas, kurias daugeliu atvejų padeda išspręsti tinkamai įgyvendinta renovacija.

Specifiniai trūkumai

Palangos daugiabučiuose susiduriama su panašiais iššūkiais kaip ir kituose senos statybos namuose: prasta fasadų ir stogo izoliacija, nesandarūs langai ir pasenusi šildymo sistema. Vis dėlto Palangoje esantiems namams būdingos ir kelios specifinės problemos.

Pasak V. Barakausko, viena iš pagrindinių Palangos daugiabučių bėdų yra prastos būklės fasadai. Palyginti su kitais miestais, Palangoje daugelio daugiabučių namų statybų metu panaudotos netinkamos fasadų medžiagos, o ir nepalankus aplinkos poveikis čia yra padaręs daugiau žalos. Todėl jų estetinė išvaizda prastesnė, be to, tam tikrais atvejais sutrūkinėjusios plytos kelia didesnę grėsmę namo gyventojams ir praeiviams.

Kita praktiškai visų prieš 30-40 m. pastatytų daugiabučių problema – pasenusi šildymo sistema, kuri negali būti efektyviai eksploatuojama – dėl nusidėvėjimo didėja jos priežiūros sąnaudos. „Palangoje šią problemą paaštrina ir tai, kad kai kurie gyventojai yra „patobulinę“ šildymo sistemas savo butuose – į kitas vietas perkelti radiatoriai ar jų įrengta daugiau negu numato techniniai reikalavimai“, – pastebi V. Barakauskas.

Sprendžia gyventojai

Praktiškai visas išvardytas problemas padeda išspręsti daugiabučio renovacija. Visoje šalyje įsibėgėjęs renovacijos procesas ir daugybė valstybės finansavimą siekiančių gauti projektų rodo, kad gyventojai neabejoja ir ekonomine šio sprendimo nauda.

Pirmasis renovacijos pranašumas – sutvarkomas ir apšiltinamas namo fasadas ir stogas. Visiškai pasikeičia ne tik namo estetinė išvaizda, bet ir jo techninės ypatybės – butai tampa šiltesni, o komfortiškos temperatūros palaikymui reikia mažiau energijos.

Be to, atnaujinus šilumos sistemą, ji tampa automatizuota – atsiranda galimybė įvertinti lauko temperatūrą ir pagal tai reguliuoti šildymą name taupant energiją. Butuose įrengiami individualios šilumos apskaitos prietaisai, todėl gyventojai gali reguliuoti temperatūrą bute ir mokėti tik už sunaudotą šilumos energiją.

Svarbu pabrėžti, kad valstybės skiriama parama yra orientuota tik į energinių pastato charakteristikų pagerinimą. Šiuo metu valstybė finansuoja iki 35 proc. visų statybos darbų ir 50 proc. išlaidų renovacijos projektui rengti bei techninei projekto priežiūrai ir administravimui kompensuoti. Jeigu gyventojai pageidauja, kad tuo pačiu metu būtų sutvarkytos laiptinės ar pakeisti susidėvėję šalto vandens, nuotekų vamzdynai, elektros tinklai, jie turi daugiau prisidėti savo lėšomis.

Reikia nuolatinės priežiūros

Pasak V. Barakausko, jei daugiabučio renovacijai tinkamai pasiruošta, o namo administratorius sklandžiai bendradarbiauja su statybos darbus atliekančiais rangovais, projekuotojais ir techniniu prižiūrėtoju, visus darbus nuo projekto parengimo iki statybų užbaigimo galima atlikti per pusantrų metų laikotarpį.

Tačiau ne visada daugiabučių renovacija vyksta pagal planą – kliūčių dažniausiai iškyla pasirinkus nepatikimą darbų rangovą ir kai nėra kam rūpintis jo atliekamų darbų kokybe. Todėl statybos darbų rangovo pasirinkimui gyventojai turėtų skirti ypatingą dėmesį.

„Vykdome griežtą rangovų atranką – jie pasirenkami konkurso būdu, todėl gyventojams siūlome tik patirties turinčias ir finansiškai stabiliai veikiančias statybos įmones. Vėliau jų darbų kokybę užtikriname nuolatos stebėdami renovacijos procesą ir iš karto įpareigodami taisyti užfiksuotus trūkumus“, – sako V. Barakauskas. 

Galimybė dar yra

Vykstant antram renovacijos etapui Palangos miesto savivaldybės Taryba buvo nusprendusi, kad daugiabučių renovacijos projektus mieste galės įgyvendinti tik savivaldybės įmonė „Palangos komunalinis ūkis“. Pasitaikė atvejų, kai tai apsunkindavo bendradarbiavimą tarp gyventojų, namo administratoriaus ir darbus atliekančios statybų įmonės.

„Nors geriausiai renovacijos metu išryškėjančias problemas gali pastebėti namo administratorius, statybos darbų rangovas tokiais atvejais nelinkęs į tai atsižvelgti. Tuo metu renovacijos vykdytojas gali būti suinteresuotas tuo, kaip kuo greičiau užbaigti projektą, o vėliau išryškėjusiais darbų trūkumais palikti rūpintis gyventojams ir esamam namo administratoriui“, – sakė V. Barakauskas.

Pasak V. Barakausko, šiuo metu ketinimus dėl renovacijos yra pareiškę keliolikos „Palangos butų ūkio“ administruojamų daugiabučių namų gyventojų. Kol kas nė vienas iš šių namų nebuvo atrinktas renovuoti. Tikimasi, kad Savivaldybės administracija įvertins „Palangos butų ūkio“ ir „Civinity“ įmonių grupės sukauptą gerąją praktiką visoje šalyje ir patikės galimybę renovuoti administruojamus daugiabučius Palangos mieste.